Hi, How Can We Help You?
 • Adres: Esentepe Mah. Kasap Sok Eser İş Merkezi B Blok No:18/13 Şişli/İstanbul
 • Email: info@vizehizmetim.com

Oturma İzni

Türkiye’de Oturma İzni Almak

 

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de vize sürelerinden sonra da uzun süreli ikametleri için gerekli belge oturma izni belgesidir. Bu belgenin belirli şartlar altında sunulduğu ve yabancıların sorun yaşamadan hayatlarını Türkiye’de devam ettirmeleri sağlanır. Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancılardan biri olarak siz de Türkiye’de oturma izni almak konusunda nasıl bir süreç yaşamanız gerektiğini merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız bu rehberi detayları ile incelemenizi öneriyoruz.

Türkiye’de İkamet İzni Alma Süreci

Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının arzu ettikleri süre boyunca Türkiye’de kalmaları için Göç İdaresi’ne başvuru yaparak izin almaları gerekir. Bu iznin alınması amacı ile yabancı ülke vatandaşının kendisi ya da yasal temsilcisinin başvurması yeterli olacaktır. Yabancı ülke vatandaşının kişisel niteliklerine göre 6 farklı sınıfta ikamet iznine başvurmak mümkündür. Marmara Vize olarak sürece hâkim profesyonel kadromuz sayesinde size çözüm sunarken ikamet izni başvurularınızda sizlere destek oluyoruz.

Oturma İzni Çeşitleri

Türkiye’de yaşamak isteyen yabancıların başvurabileceği birbirinden farklı nitelikte 6 oturma izni olduğu ifade edilmişti. Aşağıda listelenen izinleri doğru bir şekilde ele almalı ve size uygun olanı seçerek Türkiye’deki yaşamınızı sürdürmelisiniz. Marmara Vize olarak hangi ikamet izni çeşidine başvurmanız gerektiğini sizlerle birlikte değerlendiriyor ve kaliteli sonuçlar alıyoruz!

 • Kısa Dönem İkamet İzni
 • Aile İkamet İzni
 • Öğrenci İkamet İzni
 • Uzun Dönem İkamet İzni
 • İnsani İkamet İzni
 • İnsan Ticareti Mağduru

Türkiye’deki yaşamınızın daha sorunsuz geçmesine olanak sağlayacak olan bu oturma izinleri için ne zaman başvuru yapmanız gerektiğini merak ediyor musunuz?

Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

İkamet izninizi alarak Türkiye’deki yaşamınızı sürdürmek adına vize süreniz dolmadan mutlaka başvuru yapmış olmanız gerekir. Çünkü vize süresi tamamlandıktan sonra elinizde bir ikamet belgesi yoksa Türkiye’den ‘deport’ edilmeniz muhtemeldir. Genellikle vize bitiminden 60 gün önceki süreçte yapılan başvurular için en doğru bilgilere ulaşmak adına Marmara Vize bürosunu arayabilirsiniz.

 

Başvuru Süreci

Oturma izni türüne göre sizlerden çeşitli evrakı hazırlamanız ve İl Göç Müdürlüğü’ne teslim etmeniz istenir. İlçelerde yaşayanlar için İlçe Göç Müdürlüğü’ne de teslim edilebilen belgeler arasında en değerlisi başvuru formudur. Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasının anahtarıdır.

Marmara Vize olarak başvuru sürecinde hangi belgeleri almanız gerektiğini sizlere açıklarken başvuru formunun doldurulmasında da sizler için harika seçenekler sunuyoruz. Başvuru evrakının teslimi sonrasında verilen randevu gününü sizlere bildirirken randevu öncesinde de sizleri uyararak olası hak kayıplarının önüne geçiyoruz.

Randevu Süreci

Oturma izni alabilmek için İl Göç Müdürlüğü tarafından sizlere verilen randevuda şahsen hazır bulunmanız gerekir. Randevu gün ve saatinde hazır bulunmamanız randevunuzun yanmasına neden olacağı gibi süreci tekrar yaşamanız gerekecektir. Randevunun hiçbir şekilde ertelenmeyeceği ya da güncellenmeyeceğini de bilmeniz gerekir.

Marmara Vize olarak başvuru sahiplerini bu konuda 1 gün önceden bilgilendirirken sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması adına büyük çaba sarf ediyoruz. Siz de ikamet izninizin başarılı bir şekilde alınmasını arzu ediyorsanız uzmanlarımızın önerilerine dikkat etmelisiniz.

İkamet İzni Ret Nedenleri

Marmara Vize olarak ikamet izninin alınmasına yardımcı olurken yabancı ülke vatandaşının bazı şahsi eylemleri nedeni ile ret alabildiği görülür. Bu anlamda ret almamak adına aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekir.

 • İkamet izni alınırken şart koşulan hallerinde sağlanmaması
 • Oturma izninin beyan edilen amaç dışında kullanılması,
 • Yabancı ülke vatandaşının deport edilmeye neden oluşturacak eylemlerde bulunması.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve sürece dair bilgi almak için Marmara Vize danışmanlığına başvurabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Vize Hizmetim
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Tıkla Ara